Home



DEPORTACIJA KAO "HUMANITARNA POMOĆ"




Bivši pripadnik Holandskog bataljona UN u Srebrenici odbacio tezu optuženog generala Zdravka Tolimira da je VRS zajedno s Unproforom muslimanskom stanovništvu enklave u julu 1995. godine pružala "humanitarnu pomoć", tako što mu je "pomogla da se evakuiše" na teritoriju pod kontrolom Armije BiH

Peter Boering, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru Peter Boering, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Holandski pukovnik Piter Buring/Peter Boering je od januara do jula 1995. godine bio oficir za vezu Holandskog bataljona UNPROFOR, zadužen za komunikaciju sa predstavnicima Vojske Republike Srpske, Armije BiH i civilnih vlasti u enklavi. Pošto je Buring potvrdio tačnost svog prethodnog iskaza iz septembra 2006. godine na suđenju sedmorici oficira vojske i policije RS osuđenih u prvom stepenu za genocid i druge zločine u Srebrenici i Žepi, transkript tog svedočenja uveden je u dokaze u predmetu generala Zdravka Tolimira, koji se tereti za iste zločine.

Tužilac je u sažetku ukazao na najvažnije delove svedokovog iskaza i zatim postavio nekoliko dopunskih pitanja koja su se uglavnom odnosila na identifikaciju oficira bezbednosti jedinica VRS koje su u leto 1995. godine učestvovale u srebreničkoj operaciji. Tužilac naime odgovornost optuženog generala dokazuje ukazujući na ulogu oficira bezbednosti VRS kojima je Tolimir, kao bezbednjak Glavnog štaba VRS, bio nadređen.

Optuženi general, koji se sam zastupa, je u unakrsnom ispitivanju sugerisao svedoku dasu Unprofor i VRS nakon pada Srebrenice izbeglom muslimanskom stanovništvu zajednički pružali "humanitarnu pomoć", tako što su im obezbeđivali transport za napuštanje enklave. Tolimir svoju tezu bazira na svedokovom iskazu da je Unprofor, nakon ulaska VRS u Srebrenicu, bio odgovoran za zbrinjavanje izbeglica. Po optuženom, VRS je "izašla u susret" Unproforu i izbeglicama, pružajući logističku podršku i dozvoljavajući im prolaz preko teritorije koju su kontrolisale srpske snage.

Pukovnik Buring je odbacio ovu Tolimirovu tezu ocenivši da se evakuacija stanovništva na drugo područje može nazvati humanitarnom pomoći samo pod određenim uslovima, koji u ovom slučaju nisu bili ispunjeni. Naprotiv, evakuacija se, prema svedoku, nije odvijala uz saglasnost stanovništva već na osnovu "jednostrane odluke" snaga bosanskih Srba. "Ja to ne bih nazvao pomoći tom stanovništvu već prisilnim prevozom", zaključio je holandski oficir.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 480

SARAJLIJE U KLOPCI RATA: Ratni zločini u direktnom televizijskom prenosu
ŽRTVA I OPTUŽENI: Svjedočenje preživjelog sa brane u Petkovcima
SKRIVENA KAMERA: Kako su fotografije iz Trnopolja izašle u svijet