Home



PRIJEDORSKA ATMOSFERA STRAHA




Bivši potpredsednik Stranke demokratske akcije u prijedorskoj opštini kaže da je Srpska demokratska stranka na lokalnom i republičkom nivou "napustila dogovor o principima saradnje", postavljala "ultimativne zahteve" i odbijala da pregovara o kompromisnim rešenjima, što je u Prijedoru stvorilo "atmosferu straha"

Mevludin Sejmenović, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu ŽupljaninuMevludin Sejmenović, svjedok na suđenju Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu

Nakon trodnevnog svedočenja zaštićenog svedoka ST-225, čiji se iskaz u celosti odvijao na sednicama zatvorenim za javnost, suđenje Mići Stanišiću i Stojanu Župljaninu je napokon otvoreno. Tužilaštvo je, pred kraj današnje rasprave, uvelo u sudnicu novog svedoka: Mevludina Sejmenovića, bivšeg potpredsednika Stranke demokratske akcije (SDA) u opštini Prijedor. Bivši čelnici policije bosanskih Srba se terete za zločine policijskih snaga nad Hrvatima i Muslimanima 1992. godine u 20 bosansko-hercegovačkih opština.

Sejmenoviću je ovo šesti iskaz pred Tribunalom, a prethodno je svedočio na svim suđenjima optuženima za zločine u prijedorskim logorima Omarska, Keraterm i Trnopolje. Na početku današnjeg iskaza je govorio o atmosferi u Prijedoru u proleće 1992. godine, kada je Srpska demokratska stranka (SDS) preuzela vlast u opštini.

Ubrzo posle prvih parlamentarnih izbora 1990. godine SDS je, prema svedoku,"napustila dogovor o principima saradnje" nacionalnih stranaka i postavljala je "ultimativne zahteve", izbegavajući pregovore o kompromisima koje je nudila SDA. Takvo ponašanje SDS bilo je identično kako na lokalnom tako i na republičkom nivou, tvrdi Sejmenović koji je bio poslanik prijedorske opštine u Skupštini BiH.

O formiranju "Srpske opštine Prijedor" početkom '92.Hrvati i Muslimani u lokalnoj skupštini saznali su iz medija, jer nije bilo "nikakvih naznaka" da će do toga doći. Iz medija su takođe saznali i o priključivanju opštine Prijedor takozvanoj Autonomnoj regiji Krajina do čega je došlo nakon preuzimanja vlasti od strane Srba. 30. aprila.

Neslaganja između SDS i ostalih stranaka izbila su i u vezi sa mobilizacijom u JNA radi učešća u ratu u Hrvatskoj, čemu su se protivili nesrbi. Prijedorski SDS je protivnike mobilizacije optužio da sprečavaju odbranu grada jer se "Prijedor brani u Hrvatskoj". Istovremeno, tvrdi svedok, JNA je ilegalno naoružavala Srbe u mestima koja su se graničila sa muslimanskim oblastima. Stvorena je "atmosfera straha" i Muslimani su počeli privatno da nabavljaju oružje.

Neposredno pred preuzimanje vlasti SDA je predložila stvaranje etnički mešovitih straža po selima kako bi se uspostavilo poverenje i sprečili potencijali napadi spolja. To je među srpskim stanovništvom naišlo na odobravanje i obrazovane su zajedničke patrole, ali je krajem aprila SDS naredio da svi Srbi istupe iz njih. Za ostale je to bio "znak da se nešto priprema". Dodatni strah izazvali su i zvanični srpski mediji u kojima je objavljivano da se Muslimani "pripremaju za uništenje Srba" iako su, kaže svedok, Srbi bili ti koji su imali tenkove, topove i drugo teško naoružanje.

Iskaz Mevludina Sejmenovića nastaviće se u sredu.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 476

OBRAZAC ČIŠĆENJA: Nasumično granatiranje i sistematsko pljačkanje
JEZIK GENOCIDA: Kada "rešiti se" znači pogubiti, a "zbrinuti" - pokopati
KURIR JOVICA: Miloševićev izaslanik lišio Karadžića 20 miliona dolara
PUTEVI ORUŽJA: Na kojim se izvorima napajala vojska bosanskih Srba