Home



KOLIKA JE "ZASLUGA" SRBIJE ZA RAT U BIH




Branioci Jovice Stanišića i Franka Simatovića u unakrsnom ispitivanju veštaka optužbe Roberta Donje odgovornost ratne događaje u BiH prebacivali na Radovana Karadžića i rukovodstvo bosanskih Srba, odričući podršku iz Srbije za ostvarenje cilja podele Bosne

Robert Donia, svjedok na suđenju Jovici Stanišiću i Franku SimatovićuRobert Donia, svjedok na suđenju Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću

Na početku unakrsnog ispitivanja američkog istoričara Roberta Donje/Donie, odbrana bivšeg šefa srpske tajne službe Jovice Stanišića je odgovornost za predratno naoružavanje Srba u Hrvatskoj i BiH sa srpskog MUP prebacivala na JNA. Stanišić se zajedno sa svojim bivšim zamenikom Frankom Simatovićem tereti za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu sa ciljem progona nesrba iz velikih delova Hrvatske i BiH. Donja je u ekspertskom izveštaju sačinjenom na osnovu uvida u zapisnike sa sednica Skupštine bosanskih Srba ukazivao da je podela Bosne ostvarivana uz pomoć rukovodstva Srbije.

Stanišićev branilac Džordaš/Jordash je ukazao na delove Donjinog izveštaja sačinjenog za potrebe suđenja bivšem predsedniku Skupštine bosanskih Srba Momčilu Krajišniku, u kojem se navodi da su Srbi u Hrvatskoj oružje dobijali od JNA, koja im je pomogla i prilikom prvih napada na hrvatska sela u Krajini. Svedok je rekao da i dalje stoji iza tih navoda, a braniočevo ispitivanje na tu temu je prekinuto kada je počeo da se bavi situacijom u Bosni, pošto ga je predsedavajući sudija pozvao da relevantne delove Donjinog izveštaja iz predmeta Krajišnik predloži za usvajanje u dokaze, budući da ih ne osporavaju ni svedok ni optužba.

Simatovićev branilac Vladimir Petrović je predočio deo govora Radovana Karadžića iz aprila 1995. godine u kojem se navodi da je "disperzija oružja" među Srbima u BiH obavljena zahvaljujući JNA. Potom je upitao svedoka da li je tokom pregleda više od 6.000 stranica zapisnika skupštinskih zasedanja naišao na tvrdnju o učešću srpskog MUP i Državne bezbednosti u podeli oružja. Američki veštak je rekao da takvog navoda ne može da se seti.

Upitan da li je jedinica srpske DB "Crvene beretke", osim u slučaju ubistva jednog srpskog policajca u Brčkom o čemu je govorio juče, pominjana u zapisnicima Skupštine RS, Donja je odgovorio da misli da jeste u nekoliko navrata, ali nije mogao da se seti u kom kontekstu.

Branilac Petrović je potom ukazao na nekoliko izjava Radovana Karadžića pred Skupštinom RS iz kojih se, po njemu, vidi odsustvo podrške Srbije za ostvarivanje ciljeva rukovodstva bosanskih Srba. U jednom govoru Karadžić kaže: "Mi smo 1991. godine onom Predsedništvu Jugoslavije rekli da sad imamo šansu da izađemo na svoje granice i napravimo državu, pa će nas ružiti, pa će nas napadati, ali će nas ipak priznati. Nije bilo muške snage i državničke vizije da se to tada napravi". Upitan o kome Karadžić govori, Donja je rekao da se radi o takozvanom krnjem Predsedništvu SFRJ, koje je bilo pod Miloševićevom kontrolom.

Pošto je iskaz američkog eksperta okončan, pred sam kraj današnjeg zasedanja u sudnici se pojavio bivši srpski policajac Milomir Kovačević. Njegovo glavno ispitivanje održano je krajem avgusta prošle godine, kada je rekao da je 1991. godine u istočnoj Slavoniji i 1995. godine u bosanskoj Krajini viđao "arkanovce" i "Škorpione", za koje je iz više izvora saznao da deluju pod komandom srpske Državne bezbednosti. Tada iz proceduralnih razloga nije obavljeno unakrsno ispitivanje, pa se sada vratio u Hag kako bi odgovorio na pitanja branilaca. Njegov iskaz se nastavlja u sredu iduće nedelje.




Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 465

BESKRAJNA PRIČA: Da li se suđenje Radovanu Karadžiću otrglo kontroli
KORIĆANSKE STIJENE: Ko je i kako uklanjao tijela žrtava masakra
ODBRANA POTCJENJIVANJEM: Generalštab nevažan, Perišić beznačajan
ZATVOR ILI ZAHVALNICA: Završne reči na suđenju hrvatskim generalima