Home



TOLIMIR: SARAJEVO I UN "ETNIČKI OČISTILI" ŽEPU




Bivši oficir britanske vojske svedočio o događajima nakon pada Žepe u julu 1995. godine, kojima je prisustvovao kao oficir za vezu sa snagama bosanskih Srba i prevodilac u štabu Unprofora u Sarajevu

Thomas Dibb, svjedok na suđenju Zdravku TolimiruThomas Dibb, svjedok na suđenju Zdravku Tolimiru

Bivši pripadnik Britanske armije Tomas Dib/Thomas Dibb je 1995. godine bio prevodilac i oficir za vezu sa Vojskom Republike Srpske (VRS) u štabu Unprofora u Sarajevu. O događajima nakon pada Žepe u julu 1995. godine prvi put je u Tribunalu svedočio 2007. godine na suđenju sedmorici oficira VRS osuđenih za zločine u Srebenici i Žepi. Transkript tog svedočenja tužilaštvo je uvelo u dokaze na suđenju Zdravku Tolimiru, bivšem Mladićevom pomoćniku za bezbednost u Glavnom štabu VRS, a svedok je nakon pročitanog sažetka njegovog iskaza odgovarao na pitanja optuženog.

Dib je krajem jula 1995. pratio evakuaciju Žepe i potvrdio je tačnost svog iskaza sa prethodnog suđenja u kojem je naveo kako su autobusima i kamionima iz enklave odvoženi uglavnom zene, deca i stariji muškarci, kao i jedna grupa ranjenika. Najviši oficir VRS zadužen za evakuaciju Žepe je, po njemu, bio general Tolimir.

Odgovarajući na pitanja optuženog generala svedok je potvrdio da VRS nije sprečavala predstavnike Službe civilnih poslova Unprofora i međunarodne posmatrače da prate evakuaciju civilnog stanovništva enklave. Nije međutim prihvatio sugestiju optuženog da je evakuacija bila "dobrovoljna", odnosno da je usledila po zahtevu koji je ministar u vladi BiH Muratović 17. jula 1995. godine postavio Savetu bezbednosti (SB) UN.

Pozivajući se na saopštenje SB UN od 20. jula 1995. u kojem se traži "omogućavanje evakuacije stanovništva kako je to u svom pismu zahteva ministar Muratović", Tolimir je svedoka pitao da li to znači da su vlasti BiH uz pomoć SB UN izvršili "etničko čišćenje" Žepe. Dip je ocenio da je dužnost ljudi koji su donosili odluke bila da zaštite stanovništvo enklave i podsetio da se radi o događajima na kraju rata u kojem su "od 1992. godine do tada počinjena mnoga zverstva".

Lako je ljudima ponuditi da ostanu, rekao je Dib, ali je teško bilo očekivati da će u takvim okolnostima, stanovništvo jednog grada koji je opkoljen neprijateljskim snagama, odlučiti da u njemu ostane. Samo nekoliko dana pre toga "dogodila se Srebrenica", zaključio je Dib.

Suđenje Zdravku Tolimiru nastavlja se sutra ujutro.




Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 466

SARAJEVO 1992.-1995.: Bespomoćna žrtva ili logor pun vojnih ciljeva
DEPORTACIJA ILI EVAKUACIJA: Ko je sve saučestvovao u etničkom čišćenju Žepe
RATNA LINGVISTIKA: Da li su vojska i policija čistili smeće u Kotor Varoši?
JEDNAKOST ORUŽJA: Šešelj hoće tužiočev bokal i staklenu čašu