Home



SREBRENICA: KA PRIZNANJU I ISTINI




Francuska kao zemlja koja je otvorila parlamentarnu istragu o eventualnoj odgovornosti svojih vojnih i političkih ličnosti za "pad zone pod zaštitom UN", posvećuje izuzetnu pažnju obilježavanju šeste godišnjice masakra u kojem je stradalo 7.000 Srebreničana

"Bio sam u Srebrenici, gradu u kojem je počinjen najkrvaviji masakr u Evropi poslije Drugog svjetskog rata, kad je objavljena vijest da je Slobodan Milošević sproveden u Hag. Smatram to početkom ispunjavanja pravde i izlaska pune istine na vidjelo," izjavio je Fransoa Lonkl (François Loncle), predsjednik informativne Misije francuskog parlamenta, koja već više od pola godine istražuje da li je i Francuska odgovorna za pad "zone pod zaštitom UN" i masakr koji je uslijedio.

Dvadesetak zasjedanja Misije i saslušavanje tridesetak visokih političkih i vojnih ličnosti koje su bile na funkcijama u to vrijeme učinili su da su Srebrenica i masakr koje su snage Ratka Mladića počinile u julu 1995., danas bez prestanka prisutni u francuskom javnom mnijenju. Misija francuskog parlamenta je bez sumnje doprinijela što francuski audiovizuelni mediji danas bukvalno iz sata u sat izvještavaju o zbivanjima povodom šeste godišnjice masakra u Srebrenici

Izuzetna pažnju je privukao jučerašnji govor Desnice Radivojevića, predsjednika opštinskog vijeća Srebrenice, koji se založio za hapšenje osumnjičenih za ratne zločine u Bosni i Hercegovini.

"Pogledati istini u lice je bolno, ali to se mora uraditi prije ili kasnije. Identitet odgovornih za zločine je poznat i ja sam uvjeren da će se oni suočiti s pravdom, jer nemogućno je da žrtve i njihovi dželati žive jedni kraj drugih. Kao Srbin, stidim se onog što se desilo u Srebrenici, ali moj politički i moralni zadatak je da ponovo uspostavljam povjerenje među ljudima," citiraju francuski mediji riječi Desnice Radivojevića, ali napominju i da je bio jedini predstavnik Srba na jučerašnjoj komemorativnoj sjednici u Skupštini Bosne i Hercegovine.

Međutim, danas najavljuju da će predstavnici skupštine i vlade Republike Srpske prisustvovati obilježavanju godišnjice masakra, kako bi izrazili "poštovanje za žrtve tragičnog četvorogodišnjeg rata u Bosni i Hercegovini, koji je pogodio sve narode u njoj".

Mediji ne propuštaju da naglase da su glavni krivci i egzekutori srebreničkog zločina i dalje na slobodi. Šesta godišnjica koincidira sa obnovljenim pritiskom međunarodne zajednice na vlasti srpskog entiteta da uhapsi svoje bivše lidere, političkog Radovana Karadžića i vojnog Ratka Mladića. I jednog i drugog je Haški tribunal optužio kao direktno odgovorne za srebrenički masakr.

Francuski mediji ističu da je šesta godišnjica obilježena i iskopavanjem masovnih grobnica u blizini Srebrenice, koje svakog dana otkriju ostatke nekih od 7.000 Bošnjaka ubijenih poslije pada Srebrenice 11. jula 1995.

Izvještavajući kontinuirano o svim događajima u vezi sa godišnjicom srebreničkog masakra, agencija AFP insistira i na sveobuhvatnoj istini. Ističući da je Srebrenica trostruki simbol rata u Bosni i Hercegovini, nepotpisani komentator nabraja: "Divljaštvo etničkog čišćenja koje su počinili Srbi, spremnost tadašnjih bosanskih vlasti da napusti građane u određenim regionima kako bi se pobudile reakcije međunarodne zajednice i nespremnost međunarodne zajednice da interveniše da spriječi veliku ljudsku tragediju". Samo ovo posljednje, kaže komentator AFP, je djelomično priznato, izvještajem Kofi Anana iz 1999. godine. Do ostalih priznanja i istine o Srebrenici tek treba da dospijemo.

Ipak, dodaje se, uveliko se izmijenio odnos prema srebreničkim zbivanjima i u Republici Srpskoj. Američki ambasador u Bosni i Hercegovini Tomas Miler (Thomas Miller) je najoštrijim riječima osudio Srpsku demokratsku stranku: "SDS još štiti prvog dželata Srebrenice Radovana Karadžića. Čak i predsjednik Republike Srpske Šarović štiti člana svoje partije, koji je u ovom trenutku najveći ratni zločinac na svijetu." Citirajući tu izjavu, pariski radio "Frans-Enfo" (France-Info), komentariše da nije nikakvo čudo što je to rekao američki ambasador. Novo je što je to citat iz intervjua koji je dao banjalučkim "Nezavisnim novinama".

Dževad Sabljaković


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 63

SUĐENJE SLOBODANU MILOŠEVIĆU: Predstavljamo tužioca koji će voditi dokazni postupak
SUĐENJE ZA LOGOR KERATERM: Završen dokazni postupak odbrane Duška Sikirice, optuženog da je bio komandant logora
SUĐENJE BILJANI PLAVŠIĆ: Optužena traži da bude oslobođena iz pritvora do početka suđenja