Home



ŠTA JE TUĐMANA ČINILO SREĆNIM




Na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču, ambasador Piter Galbrajt rekao da veruje da cilj akcije "Oluja" nije bilo proterivanje Srba iz Krajine ali da je njihov odlazak bio posledica koju je Tuđman priželjkivao i zbog koje je "bio srećan".

Peter Galbraith, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i MarkačuPeter Galbraith, svjedok na suđenju Gotovini, Čermaku i Markaču

Odgovarajući na pitanja branioca generala Ante Gotovine, bivši američki ambasador u Hrvatskoj Piter Galbrajt/Peter Galbraith je rekao da ne smatra da je cilj "Oluje" bio da se Srbi proteraju iz Krajine, ali da je njihov odlazak bio posledica te operacije. Dodao je da je takav razvoj situacije hrvatski predsednik Franjo Tuđman priželjkivao i da je zbog odlaska Srba "bio srećan".

Branilac Kiho/Kehoe je prezentovao audio snimak razgovora Galbrajt - Tuđman od 1. avgusta 1995. godine u kojem američki ambasador kaže da administracija njegove zemlje ne daje zeleno svetlo za napad na Krajinu, ali da je svesna da do njega može doći i da će u tom slučaju za buduće američko-hrvatske odnose od presudnog značaja biti tretman civila i ratnih zarobljenika. Kaže da bi, da je tada verovao da će Srbi iz Krajine biti proterani, podsticao svoju vladu da Hrvatskoj da "crveno svetlo" za operaciju.

Branilac je potom predočio nekoliko dokumenata iz avgusta 1995. godine u kojima tadašnji ministri odbrane Šušak i unutrašnjih poslova Jarnjak, kao i zapovednik Zbornog područja Split Ante Gotovina, zahtevaju da se spreči pljačka i uništavanje srpskih kuća i nalažu da se sa civilima i ratnim zarobljenicima postupa u skladu sa Ženevskim konvencijama. Galbrajt je na to odgovorio: "Da, samo je šteta što se to u praksi nije dešavalo". Na ponovljeno insistiranje branioca da izdavanje takvih naređenja pokazuje da je država nastojala da spreči zločine, svedok kaže da "ima dovoljno iskustva" sa srpskim i hrvatskim zvaničnicima na osnovu kojeg zna da su u stanju da izdaju naređenja i daju obećanja... ali da ništa od toga ne ispune u praksi.

Odbrana je prezentovala i audio snimak sastanka od 19. oktobra 1995. godine na kojem Tuđman ubeđuje američku delegaciju da je policija razrešila ubistva 41 civila i uhapsila 13 počinilaca, među kojima su, kako je tada tvrdio, "Srbi, kriminalci i narkomani". Ambasador Galbrajt je kratko prokomentarisao da je ta Tuđmanova tvrdnja "apsurdna i netačna". Pošto je branilac dokazivao da je civilna policija već 8. avgusta bila raspoređena širom "oslobođene teritorije", svedok je rekao da to ne spori, ali tvrdi da, iako su bili tamo, očigledno ništa nisu učinili da bi zaštitili preostale Srbe i imovinu onih koji su izbegli.

Branilac Kiho će sutra okončati svoje ispitivanje, posle čega će svedoku pitanja postavljati branioci generala Ivana Čermaka i Mladena Markača.


Dijeljenje sadržaja
FB TW LI EMAIL




TV Tribunal 370

"JA SAM STOJAN": Župljanin otkrio sopstveni identitet
DOBAR, POŠTEN, LOŠ: Izetbegović u očima bosanskih Hrvata
ŠEŠELJEVCI ILI ČETNICI: Ko je ubijao u Domu kulture
KRAJINA BEZ SRBA: Planirani cilj ili priželjkivana posledica "Oluje"
ŽALBENA RASPRAVA: Božanstvena komedija Milana Martića